Belek ve Çevresinin Jeolojik ve Turistik Zenginlikleri - antalyamiz.com

Belek ve Çevresinin Jeolojik ve Turistik Zenginlikleri

Buzul döneminden sonra gelişen tektonik olayların ardından tufan şeklinde yağan yağmurlar, akarsuların getirdiği alüvyonlarla dolarak yeni oluşumlara yol açmıştır. Bu süreçte, 100 metre yüksekliğe kadar tortulaşmış çakıl ve kumlardan oluşan ve "konglomerat" adı verilen, üzerleri bugün çam ormanları ve fundalıklarla kaplı tepecikler meydana gelmiştir. Akarsular alüvyon taşımaya devam ettikçe, zaman içinde denize doğru ilerlemiş ve bu kum tepeleri, ovaların içinde kalarak kıyıdan uzaklaşmıştır.

Dolma işleminin son döneminde ise, akarsuların taşıdığı büyük miktarda alüvyonlar nedeniyle kıyı boyunca kumdan ve çakıldan oluşan uzun sırtlar ve kordonlar ortaya çıkmıştır. Bu durum, akarsuların denize ulaşmadan önce doğuya doğru bir yay çizmesine ve bu sırtların etrafından dolanarak denize dökülmesine neden olmuştur. Yörenin kuzeyinde, Gebiz yerleşimi yakınında Uçansu Şelaleleri ve Serik ilçesinin Akbaş Köyü yakınlarında, sarkıt ve dikitleri ile fantastik güzelliklere sahip Zeytintaşı Mağarası bulunmaktadır.

Belek bölgesindeki sahil kordonunun arkasında, turistik tesisleri, alışveriş merkezleri ve her türlü turistik aktiviteleriyle Kadriye yerleşimi bulunmaktadır. Sahil şeridinin arkasında yer alan sık çam ormanları ayrı bir güzellik sunmaktadır. Bugün Kemerağzı, Belek ve Serik kıyılarında en modern turistik konaklama tesisleri bulunmaktadır. Bu dünya standartlarındaki turistik tesislerin tanıtımı ve pazarlaması yapılmaktadır. Ayrıca yörede, dünya standartlarında 19 delikli, 6 adet golf kulübü ve oteli mevcuttur.

24 Ekim 2007 | Serik | 8796 kez okundu | 0 kez tavsiye edildi | Kaynak: Bilinmiyor
Yorum Ekle
Benzer Haberler
antalyamiz.com -
Aspendos: Antik Kenti ve Tiyatrosuyla Tarihe Tanıklık Eden Şehir
devamı
antalyamiz.com -
Belek`e eğlence kompleksi..
devamı
antalyamiz.com -
Antalya ve Türkiye’nin En Büyük Orman Yangınları: Serik ve Manavgat'ta Büyük Tahribat
devamı