Kumluca Tarihi ve Gezilecek Yerleri - antalyamiz.com

Kumluca Tarihi ve Gezilecek Yerleri

Corydella
Kumluca'nın batısında, ilçe merkezine 1 km uzaklıkta bulunan Corydella, iki tepe üzerinde kurulmuş antik bir kenttir. Günümüzde şehirde sadece su kemeri (aguadukt) kalıntıları görülebilirken, diğer yapılar yok edilmiştir. Corydella, Bizans ve geç Bizans dönemlerinde önemli bir gelişme göstermiştir. "Kumluca Definesi" olarak bilinen hazine, fakir bir köylü kadının keçisinin ayağına bir zincir takılmasıyla keşfedilmiştir. Değerli altın ve gümüş eşyaların büyük bir kısmı Amerika'ya kaçırılmış, az bir kısmı ise Antalya Müzesi'nde sergilenmektedir.

Gagae
Mavikent Kasabası Aktaş Mevkiinde bulunan Gagae, Akropolis kayalığı ile deniz arasında kurulmuştur. Kentin yapıları Roma ve Ortaçağ izleri taşır. Şehir duvarları, bazı Hıristiyan kiliseleri ve diğer kalıntılar hala durmaktadır. Gagae ismi, bir tür taş olan Gagates'ten türemiştir. Çevrenin mineral özellikleri hakkında özel bir araştırma bulunmamaktadır.

İdebessisos
Kumluca'dan Alakır barajı kenarından 30 km gidilerek Karacaören köyü İncirağacı Mahallesi'ne ulaşılır. Buradan 5 km kuzeye gidilerek Karacaören Köyü Kozağacı Mahallesi'nde İdebessisos Antik Kenti bulunur. Kentte tiyatro, hamam, su yolu, kilise ve kitabeli-kabartmalı aile mezarları ile gözetleme kulesi yer alır. Yapılar çoğunlukla geç Bizans dönemine aittir. Aile mezarları, üç mezarın U planı oluşturacak şekilde yan yana konulmasıyla dikkat çeker. Lahitler üzerinde kitabeler ve vazo şekilleri vardır. Boğayı parçalamaya hazırlanan bir aslanın kabartması ilgi çekicidir.

Kormos
Karacaören Köyü Karabük Mahallesi'nde bulunan Kormos Antik Kenti'nin tarihi hakkında bilgi bulunmamakla birlikte, kalıntıları hala varlığını sürdürmektedir.

Melanippe
Mavikent Kasabası sınırlarında yer alan Melanippe Antik Kenti'ne ait kalıntılar hala mevcut olup, Hellenistik döneme ait olduğu bilinmektedir. Kent hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır.

Olympos
Kumluca'nın doğusunda yer alan Olympos, Hellenistik dönemde kurulmuş olup, Kumluca'ya 25 km uzaklıktadır. M.Ö. II. yüzyılda bastırdığı sikkelerden tanınan Olympos, M.Ö. 100'de Lykia Birliği'nin önde gelen şehirlerinden biriydi. M.Ö. 1. yüzyılda korsanların yuvası olmuş, M.Ö. 78'de Romalı komutan Servilius Isauricus tarafından temizlenerek Roma topraklarına katılmıştır. En mamur dönemini M.S. II. yüzyılda yaşamıştır. Şehirde Bizans bazilikası, tiyatro, nekropol, akropol, hamam ve mabet kalıntıları bulunmaktadır.

Rhadiopolis
Corydella ile aynı yönde, Kumluca'nın batısında yer alan Rhadiopolis, Kumluca'ya 4 km uzaklıkta bir dağın yamacında kurulmuştur. Arkeologlar tarafından Rodosluların kurduğu bir şehir olduğu düşünülmektedir. Rhadiopolis hakkında bilgiler, Hadrian döneminde yaşamış Lykialı zengin Opramoas'ın diktirdiği anıttan öğrenilmektedir. Şehirde tiyatro, hamam, Opramoas anıtı, kilise, kaya mezarları ve lahitler bulunur. Opramoas, komşu şehirlerin tahrip olan eserlerini onartarak şehre büyük katkılarda bulunmuştur. Tiyatronun skenesinde yazılı olan imparator ve procurator mektupları, antikacılar tarafından tahrip edilmiştir.

20 Eylül 2007 | Kumluca | 18534 kez okundu | 0 kez tavsiye edildi | Kaynak: Bilinmiyor
Yorum Ekle
Benzer Haberler
antalyamiz.com -
Olympos Antik Kenti: Çıralının Güzelliği ve Tarihin İzleri
devamı
antalyamiz.com -
Tarih ve Denizin Kucaklaştığı yer: Olympos
devamı
antalyamiz.com -
Adrasan
devamı
antalyamiz.com -
Kumluca Hakkında Herşey ve Tarihçesi
devamı
antalyamiz.com -
Gelidonya Batığı: Genç Tunç Devrinin Deniz Ticareti Üzerine Yeni Bilgiler
devamı