Tahtalı Dağı (2366 m.) Gerçekleri ve Efsanesi - antalyamiz.com

Tahtalı Dağı (2366 m.) Gerçekleri ve Efsanesi

Tahtalı Dağı ve Efsaneleri

Antalya Körfezi'nin kuzey-güney doğrultusunda uzanan Tahtalı Dağı, Tahtalıdağlar silsilesinin en büyük üyesi olarak bilinir. Deniz seviyesinden hızla yükselerek 2366 metreye ulaşması, onu her yönden görkemli bir şekilde seyredilebilir kılar. Tahtalı Dağı, denize bu kadar yakın olup 2300 metreyi geçen tek dağdır.

Doğa ve Manzara

Tahtalı Dağı'nın deniz seviyesinden 1700-1800 metrelerine kadar olan bölümleri ormanlarla kaplıdır. Bu yükseklikten sonra kayalık alanlar başlar ve zirveye doğru Anadoruk koni biçiminde yükselir. Zirveye çıkan rotada kamp kurmaya elverişli düz alanlar bulunur, ancak Mayıs ayından sonra su bulmak zor olduğundan kamp kurmak isteyenlerin yanlarında su getirmeleri gereklidir. Dağın eteklerinde "dolin" adı verilen kireç çukurları göze çarpar. Kış aylarında kar dolu bu dolinler, zirveden harika manzaralar sunar.

Tahtalı Dağı'nın güneyi tatlı meyilli çarşaklarla, doğu ve batı tarafları kısmen dik alanlarla kaplıdır. Kuzeyi ise kayalık olup, eğim yer yer 70 dereceye ulaşır. Dağın kuzey yüzü, yalnızca iyi ekipman sahibi olanlar tarafından denenmelidir.

Diğer Yükseltiler

Tahtalı Dağı'nın çevresinde 2000 metreyi geçen diğer önemli yükseltiler de bulunmaktadır: Dazkır Tepesi (2014 m) ve Teke Dağı (2155 m). Bu zirveler, Tahtalı Dağı'nın fiziksel özelliklerini gayet iyi gösterir.

Tırmanış Rotası

Tahtalı Dağı'na tırmanmak için ilk durak, Kemer'in Beycik Köyü'dür. 830 metre yükseklikte çam ormanları arasında yer alan bu köye, Antalya-Finike Karayolu'nun 65. kilometresinden batıya ayrılan asfalt bir yolla ulaşılır. Köyde bir gece kaldıktan sonra, sabah erkenden tırmanışa başlanır. Köyden çıkışta stabilize yoldan ormana girilir ve patikalar takip edilerek 1700-1800 metrelik çıplak bölgeye ulaşılır.

Köyden ilk çıkışta ormana giden stabilize yola girilerek patikaların nereden başladığı köyden öğrenilir. "Emzik Çeşme" adı verilen 1270 metre yükseklikteki sulak bir yaylaya ulaşılır. Çeşmeden sonra patika tek bir yola dönüşür ve kırmızı işaretlerle işaretlenmiştir. Patikanın geçtiği doğu yamaçlardan zirveye doğru ilerlenir. Patika, sedir ağaçlarının ardından çıplak bölgeye ulaştırır ve dikine çıkılarak dağın sırt güzergahına gelinir. Bu sırt izlenerek 4-7 saat içinde 2366 metrelik zirveye ulaşılır.

Zirveden Manzaralar

Tahtalı Dağı'nın zirvesi oldukça geniş değildir ve her türlü hava akımına açıktır. Genellikle dağın çevresinde bulut tabakası görülür. Hava koşulları uygunsa, doğuda Serik-Manavgat sahil şeridi, güneyde Finike Körfezi, batıda Merkezi Beydağları ve kuzeyde Bakırdağları'nın panoraması izlenebilir. Özellikle Bakırdağları'ndan Tunçdağı (2649 m) ve Bakırtepe (2547 m) mükemmel bir görünüm sunar. Antalya'nın en yüksek noktası Kızlarsivrisi (3070 m) de izlenebilir.

Tahtalı Dağı'na Ait Bir Efsane

Bellerophontes efsanesi, Tahtalı Dağı ile ilişkilendirilen mitolojik bir hikâyedir. Argos Kralı'nın oğlu olan Bellerophontes, yanlışlıkla kardeşini öldürdüğü için babası tarafından kovulur ve Anadolu'ya gelir. Yörede bir kralın yanında çalışmaya başlar ve kralın karısı ona âşık olur. Bellerophontes, kraliçeyi reddeder ve kraliçe onu krala iftira eder. Kral, Bellerophontes'i öldürmek istemez ve ona bir mektup vererek kayınpederine götürmesini söyler. Mektupta Bellerophontes'in öldürülmesi yazılıdır.

Xanthos Kralı, Bellerophontes'i öldürmek yerine ona Khimaira canavarını öldürme görevini verir. Khimaira, başı arslan, ortası keçi ve kuyruğu yılan olan bir yaratıktır. Bellerophontes, kanatlı atı Pegasos'a binerek canavarı öldürür. Ancak Khimaira'nın çürüyen bedeni hâlâ alevler püskürtmektedir. Bazı kaynaklar, günümüz olimpiyat oyunlarının ilk kutsal ateşinin buradan geldiğini belirtir.

10 Ekim 2007 | Kemer | 10522 kez okundu | 0 kez tavsiye edildi | Kaynak: Bilinmiyor
Yorum Ekle
Yorumlar

ceza

tebrik ederim hayatımda bukadar iğrenç site görmedim

  • 12 Ocak 2010 Salı 20:46
Benzer Haberler
antalyamiz.com -
Üç Din İçin Barış Mesajı: Üç Savaş Gemisi Üçadalar'da Batırılacak
devamı
antalyamiz.com -
Tekirova’da Tahtalı Dağı’na Teleferik Kuruluyor
devamı
antalyamiz.com -
Tekirova Üç Adalar
devamı
antalyamiz.com -
Kiriş Koyu
devamı
antalyamiz.com -
Batık Ada
devamı
antalyamiz.com -
Üç Limanlı antik Şehir : Phaselis
devamı
antalyamiz.com -
II. dünya Savaşı Tanığı Balta Kafa Paris Batığı
devamı
antalyamiz.com -
Tahtalı Dağ Sırası
devamı
antalyamiz.com -
Phaselis Antik Kenti: Tarihi Mozaikler Turistlerin Hatırası Oluyor
devamı
antalyamiz.com -
Kemer Uluslararası Sualtı Günleri Başlıyor
devamı