Kaş Hakkında Genel Bilgiler - antalyamiz.com

Kaş Hakkında Genel Bilgiler

Kaş köyleri, elde edilen belgeler ve buluntulara göre, Likya medeniyetinin en önemli bölgelerindendir. Teke Yarımadası'nın sahillerinin M.Ö. 6 bin yılından önce iskan edildiği bilinmektedir. Kaş, arazi kesiminin batısında, denize bakan bir tepede kurulmuştur. Şehir daha sonra genişlemiş ve kuzeybatıya doğru büyümüştür. Kaş'ın doğu ve kuzeyinde yer alan dağlarda birçok kaya mezarı bulunmaktadır. Likya yazılarını taşıyan bu kaya mezarları "İyonik" tarzda şekillendirilmiştir. Kaş'ın eski ismi Antiphellos'tur. Bu isimden de anlaşılacağı gibi, şehir bir Likya şehridir.

İlçe merkezi, Kalkan ve Gelemiş Köyü'nde son yıllarda turizm hızla gelişmektedir. Bu nedenle turistik tesislerin sayısı hızla artmaktadır. Kaş, özellikle dalış turizmi bakımından ülkemizin önde gelen merkezlerinden biridir. Meis Adası'na en yakın noktada yer alan Kaş, tarihi eserleri ve doğa güzellikleriyle önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Çukurbağ Yarımadası üzerinde yeni yapılmış modern oteller yarımadayı süslemektedir. İlçede ikamet etmek isteyenler için ev kiraları 250 YTL ile 750 YTL arasındadır. Çerçiler Mahallesi'nde bulunan evler merkeze göre biraz daha ucuzdur. Çerçiler Mahallesi ile Kaş merkezi arasında yazları 20 dakika, kışları ise 30 dakika aralıklarla dolmuş seferleri vardır ve bu seferler gece yarısına kadar sürmektedir. Dolmuş ücretleri 1 YTL'dir.

Kaş'ta tertemiz sularıyla ünlü Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı ve Akçagerme Plajı gibi plajlar bulunmaktadır. Antalya'nın Kaş ilçesindeki bütün plajlar ücretsizdir. Ayrıca kayıkla Çayağzı Plajı'na da gidilebilir.

Kaş'ın çevresinde yer alan 6 adet mağaradan, Kaş'a 18 km uzaklıktaki Mavi Mağara, Aşırlı Adası Deniz Mağarası ve güvercinleriyle ünlü Güvercinlik Mağarası en ünlü olanlardır. Bu arada Kaputaş Plajı da bir doğa harikasıdır.

Kaş, zengin tarihi yanında, trekking, dağcılık, rafting gibi doğa etkinlikleri için sayısız olanaklar sunmaktadır. Doğa ile baş başa olmak isteyenler için Gömbe'deki Yeşilgöl ve Uçansu Şelalesi iyi bir seçenektir. Akdağ'ın dibinde bulunan Gömbe, Kaş'tan 70 km uzaklıktadır. Akdağ ise Batı Torosların Kızlar Sivrisinden sonra en yüksek zirvesidir. Burada bulunan küçük göller dikkat çekicidir. Gömbe'de Komba antik kenti ve buradan 13 km uzaklıktaki Nisa antik kenti vardır. Ayrıca Kaş içinde Kandyba antik kenti bulunmaktadır. Bunların dışında, Kaş'a 12 km uzaklıktaki Phellos antik kenti de görülebilir.

Kaş çevresindeki önemli yerlerden biri de Kekova'dır. Kekova'ya Kaş'tan tekne ile gidilebileceği gibi, karadan Üçağız'a gidip kayıkla da gezilebilir. Burada batık şehir görülebilir. Tekne turlarının fiyatları 30 YTL ile 60 YTL arasında değişmektedir. Ancak bu geziler için biraz fedakarlık yapmanızı tavsiye ederiz; pişman olmazsınız. Kaş'ın etrafında adı bilinen Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai gibi antik kentler yanında ismi bilinmeyen birçok harabe de bulunmaktadır. Pek çok adı ve geçmişi bilinen veya bilinmeyen tarihi eser mevcuttur. Örneğin, Tüse Köyü'nün yakınındaki alçak bir tepe üzerinde Tysse adında küçük bir yerleşme görülebilir.

03 Eylül 2007 | Kaş - Kalkan | 11667 kez okundu | 0 kez tavsiye edildi | Kaynak: Bilinmiyor
Yorum Ekle
Benzer Haberler
antalyamiz.com -
Uyuyan Güzel : Patara
devamı
antalyamiz.com -
Antiphellos Antik Kenti
devamı
antalyamiz.com -
Antalya Kaş `ta Dalış Turizmine ilgi artınca okul sayısı arttı
devamı
antalyamiz.com -
Uluburun Batığı: Genç Tunç Devri'nin Bir Tanığı
devamı
antalyamiz.com -
Kaş´ın Sualtı Bitki Örtüsü
devamı
antalyamiz.com -
Kaş Uçak Batığı - 2
devamı
antalyamiz.com -
Kaş Uçak Batığı
devamı