Karain Mağarası - antalyamiz.com

Karain Mağarası

Antalya-Burdur karayolunun 13. km'sinde Yağca köyüne doğru Karain işaret levhasından sola dönülerek Karain Mağarası yoluna girilir. 1946 yılından beri kazılar yapılmaktadır. Yapılan kazılardan, bölgenin günümüzden yaklaşık 500.000 yıl öncesine kadar yerleşim merkezi olarak kullanıldığı sonucuna varılmıştır.

Türkiye'nin içinde insan yaşamış en büyük mağaralarından biridir. Buluntular, Karain'deki küçük bir müzede ve Antalya Müzesi'ndeki Tarih Öncesi bölümünde sergilenmektedir.

500 bin yıl önce insanoğluna ev sahipliği yapan Karain Mağarası ise Anadolu'nun ilk yerleşim yerlerinden biridir. Yapılan kazılarda, ilkel insanın yaşadığı tüm dönemlerde kesintisiz olarak bir yerleşim yeri olmayı sürdürdüğü anlaşılan mağarada; fil, suaygırı, aslan, zürafa gibi Anadolu'da soyu tükenmiş olanların yanı sıra birçok hayvanın kemikleri bulunmuştur.

Klasik Dönem’de, Karain Mağarası tapınak niteliği görüyormuş. Mağaranın duvarlarında yer alan Grekçe kitabeden yola çıkarak böyle bir çıkarım yapabiliyoruz. Batı Akdeniz’in tarihini ortaya koyan Karain Mağarası, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor.

Antalya’nın 30 km kuzeybatısında; eski Antalya-Burdur karayoluna 5-6 km uzaklıkta yer alıyor. Karain Mağarası’nın Antalya il merkezine uzaklığı ise 27 km’dir.

08 Temmuz 2002 | Döşemealtı | 15628 kez okundu | 1 kez tavsiye edildi | Kaynak: Bilinmiyor
Yorum Ekle
Yorumlar

bedia

sayfanızı çok beğenmedim biraz daha resim koyarsanız daha güzel olur

  • 16 Şubat 2008 Cumartesi 17:53
Benzer Haberler
antalyamiz.com -
Karain Mağarasında 500 Bin Yıl Öncesine Ait Eserler Bulundu
devamı
antalyamiz.com -
Termessos Antik Kenti
devamı
antalyamiz.com -
Antik Dağ Kenti Ariassos
devamı
antalyamiz.com -
Termessos Antik Kenti: Efsanevi Bir Tarih ve Doğa Harikası
devamı
antalyamiz.com -
Antalya`ya Hipodrom Yapılacak
devamı
antalyamiz.com -
Termessos
devamı
antalyamiz.com -
Antalya Çığlık ta 4. Nar Festivali Coşkuyla Kutlandı
devamı
antalyamiz.com -
Suluin Mağarası
devamı