Alanya `nın Kısa Tarihçesi - antalyamiz.com

Alanya `nın Kısa Tarihçesi

Alanya, kuzeyinde Toros Dağları ve güneyinde Akdeniz ile çevrili küçük bir yarımada üzerinde yer alır. Antik çağda Pamfilya ve Klikya arasındaki sınırda bulunduğu için zaman zaman Pamfilya, bazen de Klikya olarak anılmıştır. Alanya'nın ilk iskânıyla ilgili kesin bilgiler bulunmamakla birlikte, Prof. Dr. Kılınç Köktén'in 1957 yılında kent merkezine 12 km uzaklıktaki Kadıini Mağarası'nda yaptığı araştırmalar, bölge tarihinin Üst Paleolitik döneme (M.Ö. 20,000 - 17,000) kadar uzandığını göstermektedir.

Alanya'nın ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu henüz bilinmemektedir. Kentin bilinen en eski adı Korakesium'dur. Bizans döneminde ise Kalanoros ismi kullanılmıştır. 13. yüzyılda Anadolu Selçuklu Hükümdarı I. Alaaddin Keykubad (1200-1237) kaleyi almış ve şehrin adını Alaiye olarak değiştirmiştir. 1935 yılında kenti ziyaret eden Atatürk ise Alanya adını vermiştir. Korakesium'dan ilk kez bahseden M.Ö. 4. yüzyıl antik coğrafyacılarından Scylax'dır. Bu dönemde bölge, Anadolu'nun önemli bir bölümünü istila eden Perslerin egemenliği altındaydı. Daha sonra ünlü antik çağ yazarı Strabon, Piri Reis, Seyyah İbn-i Batuta ve Evliya Çelebi, eserlerinde Alanya'dan bahsetmişlerdir.

Bölgenin ilk çağları ve Bizans dönemi hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır. M.S. 7. yüzyıldaki Arap akınları sırasında kent savunması daha da önem kazanmış ve akınlara karşı korunmak amacıyla kale yapımlarına öncelik verilmiştir. Bu nedenle Alanya ve çevresindeki pek çok kale ve kilise M.S. 6. ve 7. yüzyıllara tarihlenmektedir.

Anadolu Selçuklu hükümdarlarından I. Alaaddin Keykubad, Alanya kalesinde hüküm süren ve Hristiyan sülalelerinden olan Kyr Vart'ı 1221 yılında yenerek kaleyi ele geçirmiştir. Keykubad, burada kendi adına bir saray yaptırmıştır. Selçuklular, başkent Konya'nın yanı sıra Alanya'yı ikinci bir başkent ve kışlık merkez olarak kullanmış ve imar faaliyetlerinde bulunmuşlardır.

1243'teki Moğol saldırıları ve 1277'de Mısır Memlüklerinin Anadolu'ya girmesi Selçukluları yıpratmış, 1300 yılında Selçuklu Devleti parçalanmış ve bölge Karamanoğulları tarafından beş bin altın karşılığında Memlük Sultanına satılmıştır. Daha sonra 1471 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı Devleti sınırlarına dahil edilmiştir.

Alanya, Tarsus ile birlikte 1571 yılında Kıbrıs eyaletine bağlanmış, 1864 yılında Konya vilayetinin sancağı olmuştur. 1868 yılında Antalya'ya bağlanmış ve 1871 yılında bu ilin ilçesi olmuştur.

03 Eylül 2007 | Alanya | 9103 kez okundu | 0 kez tavsiye edildi | Kaynak: Bilinmiyor
Yorum Ekle
Benzer Haberler
antalyamiz.com -
Turistlerin Gözdesi Alanya Kalesi
devamı
antalyamiz.com -
Alanya`da Turizme Gemiler ile Devam
devamı
antalyamiz.com -
Alanya `nın Tarihi fe Gezilecek Yerleri
devamı
antalyamiz.com -
Dünyanın Gözü Alanya`da
devamı
antalyamiz.com -
Alanya`da Festival Coşkusu
devamı
antalyamiz.com -
Tarihi Alanya Kalesi'ne Turist İlgisi Artıyor
devamı
antalyamiz.com -
Damlataş Mağarası
devamı